goście

Jakub Skurtys
Doktor, krytyk i historyk literatury, pracuje na Wydziale Filologicznym UWr; członek redakcji internetowego pisma literackiego Zakład Magazyn, współprowadzący „Połów. Poetyckie debiuty” w Biurze Literackim; autor książek o poezji najnowszej „Wspólny mianownik” (Wrocław 2020, nominacja do Nagrody Lit. Gdynia) oraz „Wiersz... i cała reszta” (Kraków, 2021), redaktor wyborów wierszy Jarosława Markiewicza „Aaa!...” (z D. Kujawą i R. Wawrzyńczykiem, Convivo, 2020), Agnieszki Wolny-Hamkało „Zerwane rozmowy” (Warstwy, 2021) i Cezarego Domarusa „Księgi wyjścia” (WBPiCAK, 2022), publikuje, a czasem juroruje. Swoje teksty krytyczne zbiera na blogu Strefa krytyczna
Kurator konkursu na najlepsze opowiadanie 2022

Łukasz Musiał
Tłumacz, badacz literatury, eseista. Ostatnio wydał m. in. „Prozy utajone” i „Dzienniki” F. Kafki w swoim przekładzie. Wkrótce ukaże się jego książka pt. „Rojber. Występki Walsera”.
Jego przekład usłyszymy podczas wydarzenia „Franz i jego cień” 8.10.

Wit Szostak
Autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike („Fuga”, 2012) i do Paszportów Polityki („Sto dni bez słońca”, 2014). Na podstawie powieści „Dumanowski” Jan Klata wyreżyserował całodzienne słuchowisko na antenie Radia Kraków, a w Teatrze Starym w Krakowie przygotowano dwie inscenizacje. W 2019 został laureatem konkursu dramaturgicznego Strefy Kontaktu, pisząc dramat „Pogłosy”, swój pierwszy tekst dla teatru, który doczekał się premiery na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor i Tomasz Hynek). Ostatnio wydał powieść „Szczelinami” (2022). Jako Dobrosław Kot pracuje na uczelni i publikuje teksty filozoficzne, ostatnio „Tratwę Odysa. Esej o uchodźcach” (2020). Mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Mikołaj Starzyński

Magdalena Drab
Aktorka, dramatopisarka, reżyserka, felietonistka w miesięczniku „Teatr”. Od 2020 roku pedagog Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego Filii we Wrocławiu. Od 2014 roku jest związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy, gdzie współpracowała z takimi reżyserami jak: Piotr Cieplak, Jacek Głomb, Ondrej Spisak, Anna Augustynowicz czy Piotr Ratajczak. Jest współzałożycielką Fundacji Teatr Zamiast, gdzie wyreżyserowała takie spektakle jak „Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H.” (2014), „Miasto Ł.” (2014) oraz monodram Alberta Pyśka „Motyl – publiczna egzekucja z muzyką na żywo” (2017). W tym samym roku miała miejsce premiera jej autorskiego monodramu „Curko Moja Ogłoś To – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”, który przyniósł jej liczne nagrody. m.in. główną nagrodę w I Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off”, dwie nagrody na Festiwalu OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim, nagrodę aktorską na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr”, wyróżnienie na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora, wyróżnienie na Festiwalu "Kontrapunkt" w Szczecinie oraz wyróżnienie aktorskie na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jest autorką ponad dwudziestu sztuk teatralnych. Za dramat Słabi. Ilustrowany banał teatralny zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną oraz Alternatywną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną w 2017. Zdobyła również wyróżnienie za sztukę „Historia zapominania” w Konkursie „Niepodlegli” zorganizowanym przez Teatr Polski w Warszawie, II nagrodę za sztukę „Patoformy” w Konkursie STREFY KONTAKTU organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu oraz nagrodę za dramaty „Dzielni chłopcy” i „Wyzwolenia” w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jej sztuki były tłumaczone na język francuski, czeski i rosyjski. W 2018 roku wystawiła na scenie w Legnicy swój dramat „Dzielni chłopcy”. Wyreżyserowany przez nią „Ptak” w Teatrze Polskim im. H. Konieczki w Bydgoszczy otrzymał nagrodę specjalną w Konkursie „Klasyka Żywa”. Spektakl „Mury krzyczą albo uliczna śpiewka” uzyskał wyróżnienie w nurcie OFF na 41. PPA we Wrocławiu. W 2019 roku otrzymała nagrodę WARTO. W 2020 roku uzyskała nominację do Paszportu Polityki w kategorii Teatr oraz wyróżnienie ZŁOTY PROLOG.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Albert Pyśk

Adam Kaczanowski
Raczej pisarz, trochę performer. Ostatnio opublikował powieść „Utrata”, książkę z wierszami „Zabawne i zbawienne” oraz poemat „Spis treści” napisany na spółę z Piotrem Janickim. Poznaniak, mieszka w Warszawie.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Magdalena Rubine

Barbara Klicka
Poetka i prozaiczka, autorka książek poetyckich, powieści „Zdrój” i poematu scenicznego „Elementarz”. Debiutowała w 2000 roku książką poetycką, w 2012 wydała tom „same same” nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku. W 2015 ukazała się książka „nice”, za którą otrzymała w 2016 roku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 roku napisała poemat sceniczny „Elementarz”, który został wystawiony na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2019 roku zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Zdrój”, która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada. W 2021 nakładem Wydawnictwa Jot ukazała się jej ostatnia książka poetycka pod tytułem „allel”. Jej utwory były przekładane m.in. na angielski, francuski, chorwacki, serbski, grecki, gruziński i szwedzki. Między 2010 a 2014 była redaktorką kwartalnika o żydowskiej literaturze i sztuce „Cwiszn”. W latach 2017–2019 była kuratorką literacką festiwalu Podlasie SlowFest, jest felietonistką czasopisma Dialog, od 2019 roku jedną z kuratorek Festiwalu Europejski Poeta Wolności, a od 2022 jurorką Nagrody Literackiej Gdynia.
Jej teksty usłyszymy 7–8.10.
fot. Dominika Dzikowska

Emilia Konwerska
Literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. Współpracuje z „Krytyką Polityczną”. Wiersze publikowała między innymi w „Stonerze Polskim”, „Stronie Czynnej”, „Magazynie Materiałów Literackich CEGŁA” i magazynie „Łałok”. W czerwcu 2021 roku nakładem wydawnictwa papierwdole ukazała się jej debiutancka książka poetycka pod tytułem „112”, za którą otrzymała wyróżnienie w konkursie Złoty Środek Poezji i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.
Jej teksty usłyszymy 7–8.10.
fot. Artur Sobiela

Mateusz Górniak
Autor fikcji literackiej, tekstów do teatru i o kinie. Redaktor „Stonera Polskiego”, publikował m.in. w „Wakacie”, „Wizjach” i „Małym Formacie”. Zadebiutował w tym roku powieścią eksperymentalną „Trash Story” (wyd. Ha!art).
Bierze udział w dyskusyjnym „Praca hybrydy” 7.10, tego dnia usłyszymy też jego flash fiction.

Patryk Kosenda
Współzałożyciel i redaktor „Stonera Polskiego” – magazynu artystycznego łączącego praktykę awangardową, psychodeliczną i aktywistyczną. Autor dwóch książek poetyckich: „Robodramy w zieleniakach” (Korporacja Ha!art, 2019) oraz „Największy na świecie drewniany coaster” (Fundacja KONTENT, 2021), za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Laureat Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021). Członek Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry.
Jego teksty usłyszymy 7 i 8.10.

Krzysztof Pietrala
Publikował w „Małym Formacie”. Migał kolorami m.in. na Media Art Show Ha!wangarda, Cracow Art Week KRAKERS. Napisał „Story Jones” (METH, 2021). Mieszka w Krakowie i na Pradze I.
Weźmie udział w debacie „Humor. Mrok i blask” 7.10.
Jego teksty usłyszymy 8.10.
fot. Joanna Grabowska

Marta Koronkiewicz
Krytyczka literacka, doktor literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Autorka książki „I jest moc odległego życia w tej elegii. Uwagi o Andrzeju Sosnowskim” (Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, 2019), współredagowała antologię młodej poezji „Zebrało się śliny” (Biuro Literackie, 2016). Należy do redakcji czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”.
Poprowadzi panel dyskusyjny „Praca hybrydy” 6.10.
fot. Mateusz Żaboklicki

Paweł Kaczmarski
Literaturoznawca, krytyk literacki, okazjonalnie tłumacz. Wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktor „8. Arkusza Odry” i „Praktyki Teoretycznej”, redaguje dział poezji w „Nowym Obywatelu”.
Poprowadzi panel dyskusyjny „Praca hybrydy” 6.10.
fot. Max Pflegel/WDL

Anna Nasiłowska
Poetka, prozaiczka, profesorka. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, gdzie zrobiła doktorat i uzyskała dalsze stopnie naukowe. Od 1990 roku w redakcji dwumiesięcznika „Teksty Drugie”. Od 13 lat kieruje Kursem Kreatywnego Pisania przy IBL PAN. Zajmuje się literaturą XX wieku i antropologią literatury, ostatnio opublikowała „Historię literatury polskiej” (2019, 2022), jednotomowy zarys w trakcie tłumaczenia na angielski i ukraiński. Debiutowała wierszami w prasie literackiej w 1977 roku (w miesięczniku „Nowy Wyraz”). W latach 80-tych współpracowała z ruchem niezależnym, jednocześnie publikując krytykę w pismach oficjalnych jak „Twórczość” i „Res Publica”. Jest autorką tomów poezji (ostatnio – „Sztuczne światła”, PIW 2021), kilku biografii oraz tomów prozatorskich jak „Domino.Traktat o narodzinach”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, „Konik, szabelka”, "Historie miłosne". Od 2017 roku sprawuje funkcję prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Praca hybrydy” 7.10.

Marta Syrwid
Absolwentka filmoznawstwa UJ i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. od 2017 roku redaktorka serii prozatorskiej w Wydawnictwie ha!art oraz w wydawnictwie ArtRage, od roku 2022 redaktor naczelna wydawnictwa Wydałem. Od 2004 roku współpracuje regularnie z wieloma tytułami prasowymi i internetowymi jako publicystka, recenzentka i pisarka (m.in. Gazeta Wyborcza, Perspektywy, dwutygodnik.com, W.A.B., Czarne, Znak). Autorka powieści Zaplecze (2009), Bogactwo (2013). Kilkukrotnie wyróżniona w konkursie im. Krzysztofa Mętraka dla krytyków filmowych, nominowana m.in. do nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Michał Jankowski

Paul Divjak
Pisarz, artysta konceptualny i teoretyk kultury mieszkający w Wiedniu. Studiował na Uniwersytecie Artystycznym w Zurichu (ZHdK), uzyskał doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jego transdyscyplinarne prace (obejmujące sztukę dźwięku, performans, instalacje, rzeźby) były pokazywane m.in. na praskim Quadriennale, w Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma w Helsinkach, Kunsthalle Wien, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Museum der Moderne w Salzburgu. Jego filmy miały swoje premiery na festiwalach filmowych i medialnych oraz w kinotekach na całym świecie. Jest autorem tekstów publikowanych w książkach, magazynach i gazetach, m.in.: Wina – Das jüdische Stadtmagazin, werk, bauen + wohnen oraz Der Standard. W ramach duetu artystycznego MUELLER-DIVJAK, Divjak współpracuje i prowadzi badania z artystką konceptualną i politolożką Jeanette Müller. Ich twórczość prezentowano w ramach następujacych wystawa indywidualnych: „77.00 GENERATIONS – Berta Says We Need to Find a New Conception of Man”, Künstlerhaus Bregenz; „Future Memories”, KMH, Liechtenstein; „The Transition Show”, Princess Sirinthorn Art Gallery, Nakhon Pathom, Tajlandia. Oprócz powieści Divjak publikuje opowiadania, eseje i literaturę faktu. Do jego ostatnich książek należą: „Der parfümierte Mann”, „Dardanella”, „Gespannte Gesichter - und: Die Trauer in den Fingerspitzen”, „Vorbereitungen auf die Gegenwart” oraz „Der Geruch der Welt”. http://www.pauldivjak.com | www.mueller-divjak.art
Jego teksty usłyszymy 7.10.
fot. Rainer Hosch

Piotr Janicki
Współtwórca i redaktor zina poetyckiego www.cycgada.art.pl (2005–2010). Autor tomów poetyckich: „Nadal aksamit” (Agencja Wydawnicza Agar 2006), „Wyrazy uznania” (2014) i „13 sztuk” (2016) nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, „psia książka” (Wydawnictwo J 2018), Spis treści (wraz z Adamem Kaczanowskim, Wydawnictwo Warstwy 2020), „Ćwiczenia muzyczne albo księga muz napisane przeze mnie na gruzach cesarstwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn.” (Wydawnictwo J 2021), współautor, wraz z Bartkiem Kalinką, płyty „Boży rok” (2007). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia w roku 2015. W 2017 roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii książka roku za tom „13 sztuk”. Urodził się w roku 1974 w Białymstoku, mieszka w Supraślu.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.

Natalia Malek
Poetka, kuratorka wydarzeń literackich, tłumaczka. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (Staromiejski Dom Kultury 2010), „Szaber” (Staromiejski Dom Kultury 2014), „Kord” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 2017) i Karapaks (Wydawnictwo WBPiCAK 2020). Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2021 oraz Nagrody im. Adama Włodka 2017, za swoją twórczość nominowana także do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2018 i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2021. Kuratorka Spoken Word Festival Warsaw, międzynarodowego festiwalu poezji performatywnej, oraz Wierszy w mieście 2022, europejskiego festiwalu poezji w przestrzeni publicznej. Stypendystka m.in. Fundacji Genshagen w Berlinie oraz Wyszehradzkich Rezydencji Literackich. Współtworzy grupę artystyczno-feministyczną Wspólny Pokój, mieszka w Warszawie.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Kuba Ociepa

Radosław Jurczak
Urodzony w 1995 roku, poeta. Laureat XXI OKP im. Jacka Bierezina (2015). Autor tomów „Pamięć zewnętrzna” (2016; Silesius za debiut) i „Zakłady holenderskie” (2020; nominacje do Gdyni i Silesiusa, Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Studiuje filozofię i matematykę, pracuje jako inżynier uczenia maszynowego. Łomianczanin.
Weźmie udział w rozmowie „Praca hybrydy” – 6.10.
fot. Wieńczysław Dębiński

Anna Wanik
Kuratorka, tłumaczka.
Kuratorka Nocy Opowiadań Czeskich – 6.10.
fot. Tomasz Woźny

Urszula Rybicka (Żydoteka)
Publicystka, edukatorka i prezeska Fundacji Żydoteka. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania poświęcone historii i kulturze Żydów. Jest założycielką Żydoteki – pierwszego polskiego medium o literaturze żydowskiej, które przybliża polskim czytelnikom bogactwo żydowskiej prozy. Urszula Rybicka jest także autorką strony www.zydowskiwroclaw.pl opowiadającej o historii wrocławskich Żydów – projekt ten zrealizowała w ramach stypendium Prezydenta Wrocławia. Została także uhonorowana wyróżnieniem w prestiżowym konkursie Nagroda POLIN 2021. Współpracuje z wieloma festiwalami literackimi oraz kultury żydowskiej.
Kuratorka Nocy Opowiadań Żydowskich – 5.10.
fot. Maciek Jaźwiecki

Marcin Wodziński
Profesor historii i literatury żydowskiej, kierownik Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Obszar jego zainteresowań naukowych to historia społeczna Żydów w XIX wieku, dzieje Żydów na Śląsku oraz żydowska kultura materialna. Jest autorem licznych publikacji, m.in. książek: „Hebrajskie inskrypcje na Śląsku XIII–XVIII w.” (1996); “Bibliography on the History of Silesian Jewry II” (2004); “Haskalah and Hasidism in the Kingdom of Poland. A History of Conflict” (2005); „Władze Królestwa Polskiego wobec chasydyzmu” (2008); “Hasidism and Politics” (2013); “Historical Atlas of Hasidism” (2018); “Hasidism. Key Questions” (2018). Redaktor serii Bibliotheca Judaica Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz serii Makor / Źródła wydawnictwa Austeria.
Weźmie udział w rozmowie „Kultura literacka w chasydzkim świecie” podczas Nocy Opowiadań Żydowskich – 5.10.

Małgorzata Tekiel / Tekla
Muzyk, basistka, kompozytorka. Związana m. in. z zespołami: Morświn, Janerka na basy i głosy, Pochwalone. Współpracowała z zespołami Będzie Dobrze, Pudelsi, Szum, Pati Yang, Karpaty Magiczne, Deuter. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych.
Jej basowe brzmienia usłyszymy 8.10
fot. Łukasz Filak

Dariusz Maj
Muzyk, basistka, kompozytorka. Związana m. in. z zespołami: Morświn, Janerka na basy i głosy, Pochwalone. Współpracowała z zespołami Będzie Dobrze, Pudelsi, Szum, Pati Yang, Karpaty Magiczne, Deuter. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych.
Wystąpi podczas Nocy Opowiadań Żydowskich (5.10) i Czeskich (6.10.)
fot. Natalia Kabanow

Vratislav Kadlec
Pisarz i tłumacz książek dla dzieci i młodzieży, były redaktor naczelny miesięcznika literackiego „PLAV”, a w przeszłości także kierownik grupy teatralnej Pravobytně přespolná společnost. „Hranice lesa” jest jego prozatorskim debiutem, za który w 2020 roku zdobył nagrodę Magnesia Litera w kategorii „Odkrycie roku”.
Jego opowiadanie usłyszymy podczas Nocy Opowiadań Czeskich, weźmie także udział w rozmowie – 6.10.

Borjana Dodová
Czeska pisarka o bułgarskich korzeniach. Absolewntka scenopisarstwa i matematyki. W 2014 roku zadebiutowała zbiorem opowiadań „Inverzní kyvadlo”. Publikowała w czasopismach „Revolver Revue”, „Umělec”, „A2” oraz „Psí víno”. W twórczości eseistycznej koncentrowała się na architekturze, surwiwalizmie i psychologii lotów kosmicznych.
Jej opowiadanie usłyszymy podczas Nocy Opowiadań Czeskich, weźmie także udział w rozmowie – 6.10.

Dorota Furmaniuk
Urodzona w 1993 roku, absolwentka PWST w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (2017). Zadebiutowała na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy tytułową rolą w spektaklu Maria Antonina. Ślad Królowej Sebastiana Majewskiego w reżyserii Wojtka Farugi w 2017 r. Za rolę w spektaklu dyplomowym CARSON CITY w reż. W. Farugi otrzymała nagrodę specjalną na I Ogólnopolskim Przeglądzie Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych „Przygrywka” w Toruniu. Z wałbrzyskim teatrem związana od 2018 roku.
Wystąpi podczas Nocy Opowiadań Czeskich – 5.10.

Piotr Mokrzycki
Absolwent Wydziału Aktorskiego we Wrocławiu – filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2012).
Wystąpi podczas Nocy Opowiadań Czeskich – 5.10.

Alicja Regiewicz
Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie SWPS. Pracuje w Fundacji Katarynka jako redaktorka portalu filmowego ADAPTER dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Publikowana m.in. w „Twórczości”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Akcencie” „Tekstualiach”, „Afroncie”, „Helikopterze”, „Zakładzie”, „Wakacie”, „Fabulariach”, „Czasie Literatury”, „Drobiazgach”, „Stronie Czynnej”, „Frazie”, „Wydawnictwie J” i w antologii młodej poezji wrocławskiej „Reguły gry”. Zajęła pierwsze miejsce w Turnieju Jednego Wiersza w I edycji Dosłownych Potyczek Literackich. Wyróżniona w Turnieju Młodego Wiersza podczas Festiwalu Młodej Literatury w Domu Literatury w Łodzi. Mieszka we Wrocławiu.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.

Anna Adamowicz
Diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka książek z wierszami: „Wątpia” (2016), „Animalia” (2019), „Nebula” (2020), „zmyśl[]zmysł” (2021). Publikowana, nagradzana, antologizowana, tłumaczona, zapraszana. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Grzegorz Wołoszyn

Kamil Kawalec
Poeta, muzyk, animator kultury. Współzałożyciel i redaktor środowiskowego magazynu poetyckiego ZAKŁAD. Założyciel Nieregularnego Środowiska (projektu poświęconego młodej poezji wrocławskiej). Autor publikacji „Reguły gry, antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.”, za którą był nominowany do nagrody WARTO 2021. Publikował m.in. w „Stonerze Polskim”, „Wizjach”, „Malkontentach”, „Cegle”, „Kontencie”, „8. Arkuszu Odry”. Niedługo ukaże się jego książka „Wieża gabba”. Mieszka we Wrocławiu.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.

Sonia Nowacka
Krytyczka literacka, scenarzystka, copywriterka. Laureatka turniejów jednego wiersza im. Rafała Wojaczka oraz Tomka Pułki. Teksty literackie oraz krytyczne publikowała m.in. w „Odrze”, „Wizjach” i „Kontencie”.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.

Jakub Sęczyk
Teksty poetyckie i krytyczne publikował m.in. w „Odrze”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Nowym Napisie”, „Wizjach”, „Drobiazgach”, „Czasie Literatury”, „biBLiotece” i „Tlenie Literackim”. Debiutował w antologii „Połów. Poetyckie debiuty 2019” (Biuro Literackie, 2020). Laureat Nagrody Specjalnej w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina i IV Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Wolny elektron w inicjatywnie wydawniczej papierwdole. W październiku ukaże się jego debiutancka książka poetycka „Święta pracy”.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.
fot. Max Pflegel

Hanna Janczak
Wydała dwie książki poetyckie „Lekki chłód” oraz „Jeszcze ciszej”. Publikowała w różnych czasopismach. Mieszka, pracuje, również pisze we Wrocławiu.
Jej flash fiction usłyszymy 7.10.

Victor Ficnerski
Publikował w Wyspie, Fabulariach, EleWatorze, Afroncie, Arteriach, Cegle, Czasie literatury, Ricie Baum. Fragmenty mikropowieści w książkach „Dzieci wolności. Antologia przełomu” i „Przewodnik po zaminowanym terenie 2″. Debiutował tomikiem „w tym mieście” (wydawnictwo papierwdole, 2022). Prowadzi rubrykę w Plaży.Ciemni. Organizuje eventy. Mieszka we Wrocławiu.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.

Cezary Ciszak
Nakładem wydawnictwa Papier w Dole ukazał się jego debiut „hyperpoland”. Obecnie pracuje nad książką „зона комфорта”. Mieszka we Wrocławiu. Publikował w różnych czasopismach. Kilkukrotny laureat konkursu poetyckiego OKP im. Wojaczka. Uczestnik wielu festiwali. Interesuje się również sztuką video.
Jego flash fiction usłyszymy 7.10.

Martyna Majewska
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, artystka wizualna. Urodzona zimą w Wałbrzychu. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii teatralnej na AST we Wrocławiu. Studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Jej filmowy debiut to krótki metraż „Maria nie żyje” zrealizowany w Studio Munka. Tworzy na pograniczu filmu, teatru i performance. Chętnie reżyseruje krótkie formy: teledyski, reklamy i videoarty. Ważniejsze realizacje filmowe (scenariusz i reżyseria): „Multifrenia” fabularny film krótkometrażowy prod. Wydz. RiTV UŚ pod opieką art. Filipa Bajona „Własnemu dziecku nie pozwoliłabym palić” dokumentalny film krótkometrażowy prod. Wydz. RiTV UŚ pod opieką art. Macieja Pieprzycy „Zabierz mnie stąd” etiuda krótkometrażowa prod. Wydz. Radia i Telewizji UŚ pod opieką art. Marcina Wrony „Maria nie żyje” fabularny film krótkometrażowy prod. Studio Munka i Centrala Film „Jeziorko” fabularny film krótkometrażowy prod. ASF studio i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy „Do you want me to push you” eksperymentalny film krótkometrażowy prod. ASF Studio „Dying Light 2: At the Fish Eye Cantine” seria filmów promocyjnych prod. ASF Studio dla Techland „Neo Zomo” teledysk dla Jerzyka Krzyżyk prod. Urbański, prod. Dyspensa Records Ważniejsze realizacje teatralne: „Yemaya. Królowa mórz" oraz “Plama” spektakle we Wrocławskim Teatrze Lalek „Polska 120”, “Zrozumieć Giaura” oraz “Sachem. Wódz czarnych węży” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu „BATORY_trans" spektakl w Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego „Nad rzeką, której nie było” spektakl w Teatrze “Kubuś” w Kielcach „Mała Syrena” spektakl w Teatrze Miejskim w Gliwicach „Wyzwolenie: królowe" spektakl w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu „Sprawa. Dzieje się dziś" spektakl w Teatrze Polskim w Bydgoszczy „Słaby Rok" spektakl dyplomowy studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego „E-migrant” eksperymentalny teatr telewizji dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy „Cudowne i pożyteczne. O seksie” spektakl w Wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego „Alicja” musical we Wrocławskim Teatrze Capitol Koncerty i show multimedialne: „Pasja. Cała ta chujowa piosenka aktorska” koncert OFF #43 PPA „Remix Polski” koncert galowy 16. Festiwalu Opowiadania w koprodukcji z Teatrem Polskim w Podziemiu „[muzyka_jest]" show multimedialne na otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu „Witajcie w świątyni sztuki. Słuchajcie a będzie wam dane”, gala #42 Przeglądu Piosenki Aktorskiej Ważniejsze nagrody: Finał Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2016/2017 dla „Yemaya. Królowa mórz” Grand Prix Kreatywnych Wrocławian za sezon artystyczny 2016/17 Grand Prix OFF 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej w kolaboracji z zespołem Sultan Hagavik Główna Nagroda w konkursie na debiut reżyserski w Teatrze Pantomimy im. H. Tomaszewskiego Nagroda Dziennikarzy oraz Główna Nagroda Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie za film „Maria nie żyje" Srebrne Grono na Festiwalu Lubuskie Lato Filmowe za film „Maria nie żyje" Trzy nominacje do wrocławskiej nagrody WARTO w 2016, 2017 oraz 2021 Grand Prix Żarowskiego Festiwalu Filmowego 2021 za film „Maria nie żyje” Złote wyróżnienie Long Story Short Film Festival 2022 za film „Maria nie żyje” Selekcja Festiwalu Nowe Horyzonty 2021 oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020 dla debiutu krótkometrażowego „Maria nie żyje”
Reżyserka tomu III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.
fot. Marta Filipczyk

Helena Sujecka
Aktorka filmowa, teatralna, telewizyjna, pedagog. Absolwentka AST we Wrocławiu. Od lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Współpracowała również z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Smołki, kaliskim teatrem im. Bogusławskiego - gdzie na przestrzeni lat stworzyła wiele pełnokrwistych, odważnych ról teatralnych (nagrodzona Złotą Maską za rolę Pam Courson w spektaklu „Morrison/ Śmiercisyn” Pawła Passiniego). Obecnie na deskach Capitolu można zobaczyć ją m.in. w „Cesarzu” w reż. Cezarego Studniaka. Filmowo debiutowała w „Cudownym Lecie” Ryszarda Brylskiego. Od tego czasu pojawia się w wielu polskich i międzynarodowych filmowych produkcjach m.in. „Yuma” Piotra Mularuka, nagradzanym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy czy „Małe stłuczki”, za rolę w których w 2014 roku została laureatką Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, „Dovlatov” Alexeya Germana, czy „Niewinne” Anne Fontaine. Zagrała główną rolę w serialu „Znaki” (produkcja AXN), którego oba sezony można obejrzeć na platformie Netflix. W 2020 roku miał premierę film „Maryjki” Darii Woszek (rola Heleny). Obecnie w produkcji serialu „Rodzina Na Maxa”, gdzie wciela się w jedną z głównych ról.
Wystąpi w tomie III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.
fot. Marek Zimakiewicz

Kaja Janiszewska
Aktorka, performerka, feministka, tancerka butoh Zielonogórzanka. Absolwentka AST we Wrocławiu. Obecnie w Warszawie. Między innymi: "Nie patrz" reż. Małgorzata Paszkier, „Słaby rok” w reż. Martyna Majewska (dyplom), „Misja Naamah” Pawilon Poznań, „Toń” reż. Aleksandra Konarska „Dziewczynka z Parku” reż. Bartosz Kurowski w Teatrze Groteska w Krakowie, „Polskie Halloween” w procesie twórczym z Agnieszką Małgowską, Karoliną Micułą i Moniką Rak. Występowała także na festiwalach: Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, 42 PPA, Transit Festival. Zaimki: ona/jej
Wystąpi w tomie III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.
%20Du%C5%BCy.jpeg)
Łukasz Palkiewicz / Szatt
„Szatt” to projekt Łukasza Palkiewicza – producenta z Raciborza, obecnie mieszkającego we Wrocławiu. Szatt jest muzycznie trudny do sklasyfikowania, jednak w elektronice najbliżej mu do organicznego brzmienia. Na swoim koncie ma trzy solowe wydawnictwa. Wydany własnym sumptem Future Voices (2013), Bloom, który w 2015 roku ukazał się nakładem sublabelu Asfalt Records – Flirtini, oraz najnowszy album Gonna Be Fine wydany przez Dig a Pony Records w 2020 roku. Swoją muzykę prezentuje w formie live act’u, który na żywo przedstawiał na przestrzeni ostatniej dekady w wielu miastach w Polsce, m.in. na jednym z największych festiwali Open’er Festival. Wraz z wokalistą Jaqiem Mernerem i basistą Pawłem Stachowiakiem – jako Kroki – nagrali cztery albumy wydane przez Kayax: debiutancki Stairs, Controlled Chaos oraz dwie Epki –Underwater oraz Szkoda. Dzielił scenę z gwiazdami światowej muzyki, takimi jak: Taylor McFerrin, Kamasi Washington, Lapalux, Sun Glitters, Cid Rim, Iamnobodi, jak również z artystami polskimi t.j. Piotr Rogucki, Paulina Przybysz czy Iza Lach. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmów w reżyserii Kuby Witka: ISOLAND: Islandzkie historie polskich emigrantów, FAROE WAY: Sztuka przetrwania na Wyspach Owczych, RUCH LODU: Podróż przez topniejącą Arktykę, Together in Isolation: The lockdown of the Faroe Islands, czy ZWYKŁE ŻYCIE.
Wystąpi w tomie III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.
fot. Dawid Schindler

Mikołaj Woubishet
Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, przez wiele lat związany z Teatrem Muzycznym Capitol. Występował także m. in. w Teatrze w Polskim we Wrocławiu i w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Laureat nagrody Grand Prix na XXIX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Do swoich najważniejszych ról zalicza: Behemota w „Mistrzu i Małgorzacie” (reż. Wojciech Kościelniak), Plancheta w „Trzech Muszkieterach” (reż. Konrad Imiela”) i Cesarza w „Cesarzu” (reż. Cezary Studniak) Od wielu lat jest instruktorem teatralnym oraz nauczycielem, pracował jako asystent w Akademii Sztuk Teatralnych, a także jako prowadzący przedmioty: piosenka aktorska oraz improwizacja teatralna w Studium Musicalowym Capitol. Obecnie prowadzi warsztaty artystyczne w ramach marki „Na scenie”, którą tworzy wraz z tancerką i choreografką Barbarą Olech. Występuje także w filmach i serialach. Kończy podyplomowe studia z coachingu na SWPSie, a w wolnym czasie trenuje boks i jogę.
Wystąpi w tomie III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.
fot. Agata Piątkowska

Hanna Błachuta
Sopran. Absolwentka wydziału wokalnego Wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Doskonaliła swoje umiejętności na wokalnych kursach mistrzowskich u profesorów i trenerów głosu takich jak: Ira Siff (Holandia), Lucy Arner (USA), Liora Maurer (USA), Stefan Bevier (Niemcy), Anna Chierchetti (Włochy), Irena Sylya (Panama), Gabriela Benackova (Czechy). Współtworzy projekt Celloice (duet sopran i wiolonczela). Występowała na wielu festiwalach muzycznych takich jak:Zagreb Summer Festival, Wratislavia Cantans, XXI Festiwal - Maj z Muzyką Dawną, XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wiedeńskiej, Young Euro Classic, Festiwal Muzyka Epok, Festiwal Muzyki Oratoryjnej, Festival dei punti Cardinali, Festival Internazionale Volterra.
Wystąpi w spacerze performatywnym „Nigdy więcej, zawsze mniej” – 8.10.
fot. Agata Piątkowska

Mateusz Flis
Absolwent Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 2018 roku związany z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, w którym gra w spektaklach „Dziki” reż. Klaudia Hartung-Wójciak, „Baba-dziwo” reż. Dominika Knapik, „Czego nie widać” reż. Paweł Świątek, „Wesele” reż. Wojtek Klemm, „Kumulacja” reż. Jacek Jabrzyk. Autor muzyki do przedstawień, m.in. „Twardy rdzeń 2.0” reż. Wojciech Faruga, „Gdzie jest Paweł?” reż. Jan Peszek, „Lorem Ipsum” reż. Paweł Urbanowicz, „Don Lis” reż. Andrzej Michalski.
Wystąpi w tomie III widowiska „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” – 7.10.

Katarzyna Dudzic-Grabińska
Reżyserka teatralna i radiowa oraz tłumaczka języków czeskiego i słowackiego. Przełożyła m.in. kilka książek Jaroslava Rudiša czy powieść reportażową Kataríny Kucbelovej „Czepiec”. Jako reżyserka i dramaturżka pracowała m.in. w Instytucie Teatralnym w Bratysławie, Teatrze Polskim w Podziemiu, Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskiego Radia.
Reżyserka słuchowiska „Franz i jego cień” – 8.10.

Łukasz Wójcik-Zawierucha
Od 2004 r. aktor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, członek Rady Artystyczno - Programowej. Od 2012 r. aktor Teatru Pieśń Kozła. Aktor, śpiewak, kompozytor, muzyk, producent, realizator nagrań. Współpracujący na stałe m.in z Leszkiem Możdżerem, Agatą Dudą-Gracz, Grzegorzem Bralem. Laureat (wspólnie z Agatą Dudą - Gracz) nagrody dla najlepszego zespołu twórczego na 9. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie za spektakl "Kumernis, czyli jak świętej panience broda rosła”. Autor muzyki do spektakli - m.in. "Panna Nikt" (Wrocławski Teatr Współczesny), "Kumernis..." (Teatr Muzyczny w Gdyni) , "Tarp Lenos Koju…" (Klaipedos Dramos Teatras, Klaipeda, Lithuania), "Meilė" (Klaipedos Dramos Teatras, Klaipeda, Lithuania), „A ja Hamlet” (Teatr Nowy w Poznaniu), "Stary Testament - Reanimacja" (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).
Jego muzykę usłyszymy podczas słuchowiska „Franz i jego cień” – 8.10.

Marzena Sadocha
Dramatopisarka, reżyserka. Wykładała na Uniwersytecie Wrocławskim i DSW we Wrocławiu. Dramaturżka przedstawień „LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa” (reż. A. Olsten 2007), „Hamlet” (reż. M. Pęcikiewicz, 2008) i „Come true” (reż. M. Stankiewicz, 2017). Autorka dramatów „Małe dziecko” (finał Konkursu Metafory Rzeczywistości, 2011), „Za chwilę spadnie bomba” (półfinał IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2011; wyróżnienie w Konkursie Metafory Rzeczywistości, 2012), „Lodowce właśnie się topią” (główna nagroda w konkursie Teatru Śląskiego w Katowicach, 2020), „Ruiny Europy” (półfinał GND). Autorka „Media Medea” (premiera, reż. M. Liber, 2015) i „SZUKAM NA TWOIM CIELE. Snapchat” (czytanie: reż. E. Marciniak, 2014), „PTAKI KTÓRE JEM” (czytanie: reż. M. Liber, 2014), „Dopóki mam język. 16 minut” (czytanie: reż. M. Liber, 2016), „Brudny śnieg” (2016), „Słowa mają czołgi” (2017), „Język, którego nie ma” (2020). Reżyserka i autorka tekstów „Tu mówi Elektra” (Teatr Muzyczny Capitol, 2017),„Wojny zapomina się szybciej niż ludzi” (Wrocławski Teatr Współczesny, 2022). Przygotowała performanse „My, karły” (Instytut Teatralny, 2011), „Roma movie” (Teatr Polski we Wrocławiu, 2012), „Mów do mnie głębiej” (BWA Studio, 2017), „Nieuniknione” (BWA Studio, 2018), „Noc przed oczy nagle upadła” (Instytut im. Z. Raszewskiego w Warszawie, 2019), „Dosłownie fizyczny skurcz serca” (Wrocławski Teatr Współczesny, 2019), „Czasy żywe” (Instytut Grotowskiego, online, 2021). Przygotowała czytania: „HamletMaszyna” (2008), „Za chwilę spadnie bomba” (2013), „Mały książę” (2013, 2014), „Łaknąć” S. Kane (PC Drama Gdańsk, 2019). Tekst „Monolog o rzeczach najważniejszych” wystawiony był w Teatrze Arabesky w Charkowie (reż. S. Oleshko, 2018). Jej prace były częścią wystawy „Polska gościnność” we Wrocławskim Muzeum Współczesnym (2019), „Stan wyjątkowy” w galerii Mieszkanie Gepperta (2022) i „Siewca” w Centrum Kultury Zamek (2022). Jej dramaty publikowały „Dialog”, „Notatnik Teatralny” i „Opcje”. Autorka i reżyserka słuchowisk "Białe noce” i "Paki nocne” (główna nagroda w konkursie „DIG IT” organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (produkcja Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu). Tekst "Lodowce właśnie się topią" wygrał konkurs organizowany przez Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.
Reżyserka czytania performatywnego „Nigdy więcej, zawsze mniej” – 8.10.
Fot. Małgorzata Kujda

Michał J. Bajor
Absolwent AST w Krakowie filia we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol oraz Teatrem Pieśni Kozła. Poza aktorstwem sporą część czasu spędza z muzyką - jako odbiorca i twórca. Podróżuje po całej Polsce, głównie między Wrocławiem a Warszawą. Świeżo upieczony instruktor kitesurfingu.
Wystąpi w czytaniu performatywnym „Nigdy więcej, zawsze mniej” – 8.10.

Marta Parzychowska
Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu na wydziale aktorskim i Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale filozofii. Jako asystentka reżysera realizowała min. takie przedstawienia jak: „Blaszany bębenek” w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, „Koniec” koncert Galowy 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, „Operę za trzy grosze” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, „Z życia roślin” w Teatrze Ochoty, „Grand Musical Hotel” w Teatrze Rampa. Zagrała w „Nocnym metrze” w reżyserii Michała Walczaka w Teatrze WARSawy oraz spektaklu „Kapitan Żbik i żółty saturator” w Teatrze Syrena. W 2018 roku zagrała w spektaklu „Wkurwione kobiety w leju po Polsce”, który został wyróżniony w nurcie Off PPA i jest na stałe w repertuarze Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. W Teatrze Miejskim w Lesznie uczestniczyła w Warsztatach Mistrzowskich prowadzonych przez Stanisławę Celińską oraz Jerzego Satanowskiego. Brała udział w warsztatach prowadzonych przez Pawła Miśkiewicza (AST), Annę Zubrzycki (Teatr Pieśni Kozła) i Jane Radvik (Instytut Grotowskiego). Jest laureatką Stypendium Artystycznego Prezydenta Wrocławia 2018/2019 i stypendium ZAiKS 2022. Jej pozateatralną pasją jest joga. Skończyła kurs nauczycielski Yoga Alliance i współpracuje na stałe ze szkołami jogi w Warszawie.
Wystąpi w czytaniu performatywnym „Nigdy więcej, zawsze mniej” – 8.10.