
śr., 05 paź
|Wrocław
18. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania
W tym roku OPOWIADANIA wydarzą się w dwóch autorskich księgarniach i na dwóch ikonicznych wyspach. 5–8 i 20 października 2022 Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny
Czas i lokalizacja
05 paź 2022, 18:00 – 20 paź 2022, 22:00
Wrocław, Wrocław, Polska
O wydarzeniu
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny
W tym roku OPOWIADANIA wydarzą się w dwóch autorskich księgarniach i na dwóch ikonicznych wyspach. W programie widowiska literackie „Nigdy więcej, zawsze mniej” i „Łatwe kłamstwo błyskawiczne”, słuchowisko na żywo „Franz i jego cień”, noce z literaturą czeską i żydowską, prezentacja opowieści chasydzkich z udziałem tłumaczy, czytanie flash fiction, dyskusje o piętnie humoru i pracy pisarza hybrydowego, muzyka na żywo, wystawa w galerii Szewska i ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze opowiadanie roku.
Finałowe wydarzenia 18. Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA zaplanowano na wrocławskich wyspach Słodowej i Piaskowej w pierwszy piątek i drugą sobotę października (7–8.10). Wcześniej (5–6.10) festiwal odwiedzi księgarnie w dzielnicy czterech świątyń (Cocofli, Włodkowica 9) i we wrocławskim Rynku (Tajne Komplety, Przejście Garncarskie 2). Wstępem do festiwalu są dwie noce opowiadań, żydowska i czeska, podczas których wysłuchamy opowiadań wybranych przez Urszulę Rybicką (Fundacja Żydoteka) i Annę Wanik oraz m.in. dyskusji „Praca hybrydy” z udziałem Wita Szostaka i Anny Nasiłowskiej, którą poprowadzą Marta Koronkiewicz i Paweł Kaczmarski. W piątek festiwal przenosi się na Wyspę Słodową do Concordia Design Wrocław, gdzie zobaczymy między innymi widowisko „Łatwe kłamstwo błyskawiczne” w reż. Martyny Majewskiej. Poszczególne fragmenty partytury w formule flash fiction piszą m.in. Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, Marta Syrwid, Magdalena Drab, Natalia Malek czy Cezary Ciszak. Udział wezmą także m.in. Victor Ficnerski, Kamil Kawalec, Jakub Sęczyk, Hanna Janczak, Anna Adamowicz, Alicja Regiewicz i Sonia Nowacka. W Concordii zaplanowano także spotkanie z austriackim prozaikiem i artystą interdyscyplinarnym Paulem Divjakiem oraz prowadzoną przez Agnieszkę Wolny-Hamkało rozmowę „Humor. Mrok i blask” z udziałem Mateusza Górniaka, Emilii Konwerskiej i Krzysztofa Pietrali.
Na finał tegorocznej (18.) edycji festiwal przenosi się do Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego (UWr), która mieści się w budynku, który był kiedyś klasztorem, potem więzieniem dla jeńców wojennych, szpitalem, biblioteką, główną kwaterą hitlerowskich obrońców Festung Breslau i znów biblioteką, a teraz działa tu prężnie placówka naukowa zajmująca się kulturą żydowską. Opowiedziana przez prof. Marcina Wodzińskiego historia tego miejsca stanie się inspiracją literackiej prezentacji „Nigdy więcej, zawsze mniej” w reż. Marzeny Sadochy z udziałem Wita Szostaka, Barbary Klickiej, Patryka Kosendy, Krzysztofa Pietrali i Emilii Konwerskiej. Również na judaistyce zobaczymy słuchowisko na żywo „Franz i jego cień” w reż. Katarzyny Dudzic, z udziałem prof. Łukasza Musiała i Łukasza Wójcika-Zawieruchy i wysłuchamy basowych brzmień Małgorzaty Tekiel / Tekli.
Ważnym punktem programu będzie zaprezentowana przez tłumaczy sekwencja „opowieści chasydzkich” ze wstępem prof. Marcina Wodzińskiego. Finał festiwalu to także ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze opowiadanie roku, na który w tym roku wpłynęło ponad 300 prac. Kuratorem (jurorem) konkursu jest w tym roku wrocławski krytyk i historyk literatury dr Jakub Skurtys. Hasło konkursu w 2022 roku brzmi: „A teraz defiluj”.
Program ramowy
3 godzinyNoc Opowiadań Żydowskich | kuratorka: Urszula Rybicka (Fundacja Żydoteka)
Cocofli – books art cafe wine
1 godzina 20 minut„Praca hybrydy” – panel dyskusyjny
Tajne Komplety