top of page
Noc Opowiadań Czeskich

śr., 05 paź

|

Cocofli Wrocław

Noc Opowiadań Czeskich

Jest rodzajem miłości, jest tkliwy, jest krytyczny, jest bezkrytycznie czuły. Jest zaangażowany, jest sumą różnic między wnętrzem a zewnętrzem. Jest rodzajem wrażliwości, jest przesadny, bezwstydny, transgresyjny, amoralny, marginalny, inspirujący, irytujący, jest niewinnością, jest utratą.

Czas i lokalizacja

05 paź 2022, 19:00 – 22:00

Cocofli Wrocław, Pawła Włodkowica 9, 50-072 Wrocław, Polska

O wydarzeniu

Mamy nazwę, ale nie bardzo wiemy, co się za nią kryje. Nazwa niejasno obiecuje: eksces, wtajemniczenie, coś wyjątkowego, czego jednak nie będziemy mogli opisać (możemy jedynie to poczuć). Zakresu pojęciowego tego czegoś nie da się precyzyjnie ustalić. Co gorsza, owo odczucie nie jest uniwersalne (kamp może być „w oku patrzącego”). Czy kamp dzieli pole z glamem, gotykiem, vintage, cute, kiczem, bizarre? Czy to kategorie estetyczne, zjawiska kulturowe, czy może marketingowe hasła? Co wspólnego z kampem ma wodewil, barok, dandyzm, queer, „Złotopolscy” i „Niewolnica Isaura”? Czy kamp jest kolaborantem kapitalizmu, czy może jego pogarda dla oryginalności i nowości sabotuje kapitalizm? Czy kamp jest intencjonalny, czy można kampować niechcący? Do czego kampowi przydaje się czas? I wreszcie – czy kamp można kupić? I czy każdy ma w sobie tę „trzecią wrażliwość” potrzebną do czytania kampu?

O kampie – trzeciej po klasycznej i awangardowej wielkiej wrażliwości w historii – porozmawiam z przenikliwymi badaczami: profesorem Przemysławem Czaplińskim, autorem eseju „Kamp. Gry antropologiczne” i redaktorem książki „Kamp. Antologia przekładów”, profesorką Wiolettą Kazimierską-Jerzyk, autorką monografii „Kamp, glamour, vintage. Współczesne kategorie estetyczne” i profesorem Piotrem Sobolczykiem, autorem „Queerowych subwersji kultury” i kampowej pracy naukowej „Gotycyzm. Modernistyczny sobowtór odmieńca”. Zapraszam.

Dress code: różowe porcelanowe króliki w kieszeniach.

Udostępnij tę informację

bottom of page