zespół

Dyrektor Festiwalu
Marcin Hamkało
Menedżer kultury, dyrektor artystyczny, redaktor, wykładowca, poeta. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. programu „Gdańsk Miasto Literatury” oraz prezes Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2014–2021 wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Pana Tadeusza. Doktorat z historii literatury, wyróżniony i zgłoszony do nagrody ministra, obronił w roku 2001, we Wrocławiu. W latach 2001-2011 wykładał m.in. teorię marki, problematykę cyberkultury i creative writing na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim (SLA) oraz w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Od 2006 roku dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, jednego z zaledwie dwóch wydarzeń literackich (obok Festiwalu Conrada) reprezentujących Polskę podczas Prezydencji w UE (2011). Prezes zarządu Towarzystwa Aktywnej Komunikacji. Współautor i dyrektor kreatywny kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych kampanii reklamowych. Wydał dotychczas tomy „limes” (1995), „weiter weiter” (1998) i „nagrałem mu się” (2005); jego utwory ukazały się też w wielu antologiach i czasopismach /zob. Instytut Badań Literackich/, były też tłumaczone na ukraiński, angielski, hiszpański i serbski. Był laureatem konkursów literackich w Toruniu, Poznaniu, Wrocławiu, stypendystą Hawthornden Castle Fellowship (Szkocja), uczestnikiem festiwali literackich we Francji, w Serbii i na Ukrainie. Szersze omówienia jego tekstów ukazały się m.in. na łamach: „Tygodnika Powszechnego”, „Odry”, „Gazety Wyborczej”, „Czasu Kultury”, „FA-artu”, „Studium”, „Arte”, „Lampy”, „Nowych Książek”, „Toposu” i „Twórczości”. Marcin Hamkało to także publicysta, krytyk filmowy /zob. filmpolski.pl/ i redaktor. W 2001 założył TIN, pierwszy polski tygodnik kulturalny w internecie /zob. katalogczasopism/Tin/, przez sześć lat był redaktorem miesięcznika “Odra”, zredagował także kilkanaście książek, między innymi dla Wydawnictwa “Czarne” (np. debiuty Ignacego Karpowicza czy Huberta Klimko-Dobrzanieckiego), część z nich nominowano do NIKE i Paszportów Polityki, a jedną uhonorowano Nagrodą Fundacji Kultury. Jest współautorem bestsellerowego i nagradzanego “pierwszego polskiego podręcznika dla autorów” pt. Jak zostać pisarzem (2011). Wyreżyserował również kilkanaście krótkich impresji fabularnych i kilka niezależnych filmów dokumentalnych.
Kontakt: marcin@opowiadanie.org

Kuratorka literacka
Agnieszka Wolny-Hamkało
Poetka, autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych. Doktorantka IBL PAN. Naukowo zajmuje się kampem w nowej poezji polskiej. Opublikowała książki z wierszami – „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017), „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na różne okazje” – wybór wierszy z posłowiem Jakuba Skurtysa (2020), ostatnio – „Raster Lichtensteina” (2021). A także powieści: „Zaćmienie” (2013), „41 utonięć” (2015), „Moja córka komunistka” (2018) i mikropowieść „Lato Adeli” (2019). Wydała tom szkiców „Inicjał z offu” (2013) i poemat „Nikt nas nie upomni” (2016). Jest autorką sztuk teatralnych – m.in. „Dzień dobry wszyscy umrzemy”, „Leśni. Apokryf”, „Wyzwolenie: królowe”, „Kronika polska. Opera lalkowa”, „Susan Sontag. Dwie lub trzy rzeczy, które o niej wiem”, czy „Alicja”, wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego (w ramach festiwalu MFO). „Dzień dobry wszyscy umrzemy” zekranizowano w cyklu Teatroteka w reżyserii Joanny Kaczmarek. Autorka czterech książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (2007), „Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw” (2011), „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)” (2019), „Gdzie jest noc” (2019). Jest redaktorką pięciu antologii opowiadań i antologii „Sąsiadki. 10 poetek czeskich”. Felietonistka „Przeglądu”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Absolwentka kulturoznawstwa. Mieszka we Wrocławiu.
Kontakt: agawuha@gmail.com

Producent
Paweł Rogowski
Producent i koordynator wydarzeń artystycznych i kulturalnych realizowanych dla firm, organizacji pozarządowych i instytucji kultury; absolwent studiów magisterskich na UWr (politologia, specjalizacja marketing polityczny) oraz studiów podyplomowych na UE (zarządzanie kadrami). Od 2012 roku zajmuje się produkcją wykonawczą wydarzeń w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu. Odpowiadał również za produkcję Przeglądu Sztuki Survival (2012, 2013, 2014, 2021, 2022), administrację w anglojęzycznym radiu internetowym RadioWroclove.com (2009-2010); produkcję wystawy „Aktywna poezja. Szkic do przemian sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce”, Londyn, Shoreditch Town Hall oraz wystawy “Dispossession” (Wydarzenie Towarzyszące 56. Biennale w Wenecji, wystawa organizowana przez Wrocław ESK 2016). W latach 2016–2021 współpracował z Ossolineum, jako kierownik Działu Obsługi Widowni, później Działu Organizacji Wydarzeń. Producent w Fundacji ArtTransparent.
Kontakt: biuro@tak.net.pl

Koordynacja i PR
Magdalena Basak
Kamperka. Rocznik 1995. Zawodowo producentka wydarzeń, PR-owczyni instytucji i wydarzeń literackich, dawniej rzemieślniczka budująca scenografie. Studiowała filologię polską, po latach wróciła na Uniwersytet Wrocławski zdobyć wiedzę z zakresu kulturoznawstwa. Była koproducentką Przeglądu Sztuki SURVIVAL (2021, 2022) w fundacji ArtTransparent, gdzie aktualnie odpowiada za PR. Z Festiwalem Opowiadania współpracuje od roku 2019, współorganizując również Noce Opowiadań. Wcześniej związana z Muzeum Pana Tadeusza (Ossolineum) oraz Wydawnictwem Uniwersytetu Wrocławskiego.
Kontakt: m.basak@opowiadanie.org